5 Maddede Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

5 Maddede Backlink Çalışması Nasıl Yapılır? 1

5 Maddede Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere backlink çalışmasını nasıl yapacağınıza dair bilgiler sunacağım. Bu yazımızı sonuna kadar okuyup uygulamaya geçtiğinizde websitenizin arama motorlarında sıralamasının yükseldiğini göreceksiniz. Lafı fazla uzatmadan konuya geleyim.

Öncelikle backlink nedir?

Backlink; web sitenize dışarıdan gelen bağlantılardır. Örneğin A sitesi sizin siteniz olsun. B sitesi de benim sitem olsun. Eğer ben B sitesinin her hangi bir bölümünden ( yazıdan, resimden, videodan, footerdan, reklam alanından) sitenizin linkini paylaşırsam otomatik olarak A sitesine backlink vermiş oluyorum. Arama motorlarının sıralama faktörlerinden bir tanesi sitenize gelen bağlantılardır.

1- Backlink Alacağınız Sitenin Kalitesi

Eğer bir siteden backlink almak istiyorsanız sitenin kalitesi ve özgünlük durumu birinci etkendir. Kalite’den kasıtım sitenin özgün,güncel ve kaliteli içerikleri olması lazım. Sonrasında ise backlink alacağınız sitenin otoriter bir site olduğundan emin olmanız lazım. Otoriter site olduğunu nereden anlayabilirsiniz. Moz ve Ahrefs gibi analiz araçlarıyla sitenin domain otoritesi,sayfa otoritesi ve domain reytingini sorgulayabilirsiniz. Global SEO olarak sitenize backlink alacağınız zaman DA ve PA değeri 30 üstü sitelerden backlink almanız. DR değeri ise 40 ve üzeri sitelerden backlink almanız.

2- Backlink Alacağınız Sitenin Sektörünüzle Alakalı Olması

İkinci bir hususta backlink alacağınız sitelerin sektörünüzle alakalı olması. Örneğin siteniz web tasarım ile ilgiliyse webmaster forumlarından, webmaster bloglarından tanıtım yazısı alarak arama motorlarında sitenizin sıralamasının yükselmesini sağlayabilirsiniz. Eğer siz gidipte web tasarım ile alakalı olan sitenize, pasta tarifleri ile alakalı siteden backlink alırsanız bu backlink emin olun size fayda sağlamayacaktır. Tam tersi zarar sağlayacaktır.

3- Backlink Alırken Doğal Olun

Üçüncü bir hususta backlink alırken tamamen doğal yöntemlerle alın. Anahtar kelimenizde kalıcı olarak yükselmek istiyorsanız backlink çalışmanızı mutlaka organik yöntemlerle yapın. Sitenize hiçbir şekilde hacklink gibi yollarla backlink almayın.

4- Aşırı Backlink Almayın

Web sitenizin arama motorlarında gerilemesinin hatta spama girme sebeplerinin bir tanesi de biz Seo Uzmanlarının aşırı SEO dediğimiz yöntemdir. Bazı web tasarımcı arkadaşlar veya web sitesinin arama motoru optimizasyonunu kendisi yapan web site sahipleri backlinklerin arama motorlarında sıralamaya etkisinin olduğunu öğrendiği günden beri aşırı şekilde tabiri caizse her önüne gelen siteden backlink almaya başladı. Eğer web sitenizin 1.5 milyon backlinki var ise günde 30 tane bile backlink alsanız sıkıntı olmaz. Ama sitenizin 100 tane backlinki varken günde 3 backlink bile alsanız web siteniz için zararlıdır. Bildiğiniz üzere SEO sadece backlinkten ibaret değildir. SEO, bir web sitesinin ilk kodundan başlayıp web sitenin ömrü boyunca her zaman geçerli olan birşeydir. Biz anahtar kelime rekabetine göre backlink almanızı öneriyoruz. Sektörünüzdeki otoriter olan siteleri inceleyin ve onlara ayak uydurun. Unutmayın ki, hiçbir site açılır açılmaz ilk sayfaya gelmedi. Global Digital Group olarak size tavsiyemiz; Eğer web siteniz yeni açıldıysa açıldığı günden itibaren en az 3 ay boyunca backlink almayınız.

5- Sadece Ana Domaine Backlink Almayın

Bir diğer husus ise backlink alımı yapan kişilerin sadece ana domaine backlink almasıdır. Bu çok yanlıştır. Ne kadar doğalda davransanız sadece ana domaine backlink çalışması yaparsanız uzun vadede sitenize zararlı olacaktır. Örneğin e-ticaret siteniz var ise ürün kategorilerinin linklerine de kategorinin ismini kullanarak backlink alınız. SEO Sihirbazı olarak tavsiyemiz %70 alt sayfalara backlink almanız. %30 ise ana domaine backlink almalısınız.

Örnek vermek gerekirse;

www.siteadi.com – Sitemiz Giyim sitesi olsun.

ww.siteadi.com/kategori/kaban-modelleri – Bu ise kaban modellerinin bulunduğu kategori sayfamız olsun. Örneğin backlink alırken kaban modelleri kelimesi geçiyorsa bu url ye backlink alabilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website

Protez Saç Antalya Web Tasarım Civata Mersin Escort
ne işe yarıyor